facebook:
polecamy:

Polski Związek Alpinizmu

 

Bielski  Klub  Alpinistyczny

Odeszła Aleksandra Opyrchał

W dniu 4 listopada 2019 zmarła w wieku 90 lat Aleksandra Opyrchał, nestorka Bielskiego Klubu Alpinistycznego i Oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Bielsku-Białej.
Żałobna msza święta odbędzie się w piątek 8 listopada 2019 roku o godzinie 12.00 w kościele p.w. Opatrzności Bożej w Bielsku- Białej, po której nastąpi odprowadzenie do grobu na cmentarz miejscowy.
Aleksandra Opyrchał była bardzo aktywną turystką i narciarką górską, a także taterniczką i alpinistką.
Ukończyła w roku 1951 pierwszy w Bielsku-Białej kurs taternictwa dla początkujących i została przyjęta w poczet członków-uczestników Klubu Wysokogórskiego. Uczestniczyła w letnich i zimowych klubowych obozach wspinaczkowych w Tatrach, w roku 1960 uczestniczyła w pierwszym klubowym wyjeździe w góry Riła w Bułgarii, a w roku 1977 w wyprawie w góry Afryki, w Wysoki Atlas Marokański. Wspinała się w Alpach, dokonując m.in. wejścia na Mont Blanc i Aiguille du Chardonnet.
Posiadała uprawnienia taternika zwyczajnego.
W roku 1982 otrzymała godność członka honorowego Klubu Wysokogórskiego w Bielsku-Białej.
Od roku 1988 była członkiem Bielskiego Klubu Alpinistycznego, a od roku 2002 członkiem honorowym tego Klubu.
Podobnie jak w Klubie Wysokogórskim w Bielsku-Białej również w Bielskim Klubie Alpinistycznym pełniła funkcje członka Komisji Rewizyjnej oraz Sądu Koleżeńskiego.
Aleksandra Opyrchał była członkiem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego przed rokiem 1950, a w Oddziale PTT w Bielsku-Białej od 1993 roku.
Cześć Jej Pamięci!

Zarząd Bielskiego Klubu Alpinistycznego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *